Wersja strony w języku polskim
Dinek, Turcja
Dinek, Turcja | © Emin TAN

Aktualna temperatura wody na wybrzeżu w Turcji. Prognoza zmian temperatury wody. Dane historyczne.

Temperatura wody dzisiaj w Turcji

#minimalny
12.3°C
#średni
18.0°C
#maksymalny
23.0°C

Najpopularniejsze lokalizacje w Turcji w ciągu ostatniego tygodnia

Warunki wody morskiej na plażach w Turcji

Teraz na plażach w Turcji temperatura wody jest zupełnie inna. Są bardzo zimne miejsca, są fajne miejsca i są plaże z ciepłą i wygodną wodą.

Temperatura wody w Turcji ma tendencję do obniżania się, jej wartość spadała zarówno w ciągu ostatnich 10 dni, jak iw ciągu miesiąca.

Cukuralti, Turcja
Cukuralti, Turcja | © mete oyunda irik

Dziś odnotowuje się najcieplejszą wodę w Turcji w Ayas. Jego wartość w tej lokalizacji to 23.0°C. A najzimniejszy jest w Kiyikoy, jego wartość 12.0°C.

Trend można zobaczyć na wykresie. Pokazuje zmianę średniej temperatury powierzchni morza w ciągu ostatnich dwóch miesięcy.

Dla dwóch najpopularniejszych miejsc do pływania w Turcji wykresy zmian średniej temperatury wody w ciągu roku przedstawiają się następująco:

Przetwarzamy, analizujemy i przechowujemy dane dla każdej plaży i miasta w Turcji. Poniżej znajduje się tabela z aktualnymi danymi pogodowymi i trendami w niektórych miejscach w kraju.

MiastoWodaPowietrze
Alanya21.4°C14.0°C
Antalya22.0°C13.5°C
Side21.5°C14.1°C
Kemer21.2°C12.2°C
Belek22.0°C14.1°C
Mersin22.4°C14.2°C
Bodrum21.1°C13.8°C
Stambuł14.1°C9.1°C
Kusadasi19.8°C11.6°C
Marmaris20.9°C12.6°C
Didim20.6°C11.8°C
Bosfor13.5°C9.1°C
Kas21.2°C13.4°C
Mahmutlar21.7°C14.0°C
Fethiye21.6°C11.5°C

Klimat w Turcji

Inlice Halk Plaji, Turcja
Inlice Halk Plaji, Turcja | © Coach KCB

Turcja jest w Europie. Kraj jest myte przez cztery morza, takie jak Morze Czarne, Morze Marmara, Morze Śródziemne, Morze Egejskie. Turcja jest dużym kurortem i ma długą linię brzegową. Aby określić temperaturę wody w nim, śledzimy 147 osad i kurortów.

Ze względu na dużą powierzchnię i długość terytorium Turcji można tu znaleźć pięć stref klimatycznych. Ponad 50% terytorium kraju leży w subtropikalnym klimacie śródziemnomorskim, charakteryzującym się gorącym latem (średnia temperatura od + 23°C do + 33°C) i ciepłymi zimami (od + 13°C do + 15°C). Opady sięgają 1200 mm, głównie na zboczach gór i głównie w okresie jesienno-zimowym. W Stambule i Antalyi te cechy są najbardziej wyraźne - od + 5°C w styczniu do + 25°C w lipcu, prawie bez deszczu w lecie i mokrych mglistych zim. W zachodnich regionach Wyżyny Anatolijskiej klimat jest bardziej kontynentalny - temperatura zimą często spada do -4°C, latem powietrze ogrzewa się do + 37°C. Na przykład temperatura w Ankarze wynosi od -2°C w zimie do + 30°C w lecie. Jednocześnie opady deszczu spadają zauważalnie częściej niż na wybrzeżu Morza Śródziemnego (od 400 do 800 mm rocznie, głównie zimą), chociaż lata są również jałowe (pora deszczowa przypada na listopad - marzec). Centrum kraju i regionu wokół jeziora Van ma już wszystkie oznaki klimatu kontynentalnego - w środkowej i wschodniej Anatolii lata są gorące i suche (od + 24°C w maju do + 42°C w lipcu), a zimy są chłodne (-2-16°C ) i śnieg. Szczytowe opady na tych obszarach występują jesienią i wiosną. Płaskowyż ormiański ma już wyraźny umiarkowany klimat górski z dużymi różnicami temperatur w ciągu dnia (jesienią i wiosną - do 20 stopni!). Lato jest ciepłe (średnia temperatura w lipcu wynosi + 18°C, w basenach międzygwiazdowych - do + 26°C) i bardzo słoneczne, ale zima jest bardzo surowa według lokalnych standardów - w styczniu, ze średnią temperaturą około -8°C, zamarzając do - 15°C, a nawet -24°C przy silnym wietrze. Średnie roczne opady wynoszą 400-700 mm, a znaczna ich część przypada na okres zimowy w postaci śniegu, który nie topi się przez cztery miesiące w roku (lodowce pozostają na szczytach Araratu prawie przez cały rok). Wybrzeże Morza Czarnego należy do strefy przejściowej od umiarkowanej do subtropikalnej. Jest to najbardziej mokra część kraju, szczególnie jej północno-wschodnie regiony i najfajniejsza z wybrzeży - latem temperatura w tym miejscu wynosi od + 16°C do + 32°C, zimą często spada poniżej + 6°C. Jednocześnie, w przeciwieństwie do innych regionów kraju, opady (do 1000 mm w części zachodniej i do 2500 mm na wschodzie) rozkładają się równomiernie przez cały rok, a duże, długotrwałe opady deszczu nikogo nie zaskakują. Wybrzeże Morza Egejskiego i Morza Śródziemnego jest wyraźnie cieplejsze i suchsze niż wybrzeże Morza Czarnego. Jest zdominowany przez typowy podzwrotnikowy klimat śródziemnomorski z suchymi i gorącymi latami (średnia temperatura lipca około + 25°C, styczeń + 7-10°C) i ciepłymi, wilgotnymi zimami. Średnie roczne opady wynoszą do 500 mm, jednak w górskich regionach Byka Zachodniego i Uludagu spadają do 1500 mm, głównie zimą.

Mavikent, Turcja
Mavikent, Turcja | © akın yıldız

Turcja: oceany i morza

Monitorujemy następujące oceany i morza, które myją kraj. Po prostu przejdź na stronę konkretnego zbiornika i zobacz temperaturę we wszystkich osadach na wybrzeżu.

Sprawdź temperaturę wody morskiej w ponad 12000 miast i kurortów na całym świecie. Wartości temperatury powierzchni wody są dostępne w czasie rzeczywistym. Istnieje prognoza zmian temperatury wody na najbliższe dni, a także dane historyczne dotyczące temperatury powierzchni morza dla wszystkich dni ostatnich lat.

Korzystamy z danych z różnych źródeł, w tym z Narodowych Centrów Informacji Środowiskowej (NOAA), służb meteorologicznych różnych krajów, danych pochodzących z ponad tysiąca boi na całym świecie, systemów satelitarnych do skanowania powierzchni oceanów i mórz.

Wszystkie obsługiwane języki:
Najdokładniejsze i najpełniejsze dane dotyczące temperatury mórz i oceanów w Internecie
2023 - 2013 © temperaturamorza.pl

Regulamin | Polityka prywatności | Łączność

Używamy plików cookie, aby jak najlepiej reprezentować naszą witrynę. Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej, zgadzasz się na użycie plików cookie.