Wersja strony w języku polskim
Kursunlu Cumhuriyet, Turcja
Kursunlu Cumhuriyet, Turcja | © Kadir Güneş

Aktualna temperatura wody na wybrzeżu w Turcji. Prognoza zmian temperatury wody. Dane historyczne.

Temperatura wody dzisiaj w Turcji

#minimalny
12.6°C
#średni
16.6°C
#maksymalny
20.9°C

Najpopularniejsze lokalizacje w Turcji w ciągu ostatniego tygodnia

Warunki wody morskiej na plażach w Turcji

Teraz na plażach w Turcji temperatura wody jest inna. Oprócz dość zimnych miejsc, są takie, w których pływanie może być mniej lub bardziej komfortowe.

Temperatura wody w Turcji wzrosła zarówno w ciągu ostatnich 10 dni, jak i ponad miesiąca.

Antalya, Turcja
Antalya, Turcja | © otpusk.com

Dziś odnotowuje się najcieplejszą wodę w Turcji w Arsuz. Jego wartość w tej lokalizacji to 20.7°C. A najzimniejszy jest w Maden, jego wartość 11.9°C.

Trend można zobaczyć na wykresie. Pokazuje zmianę średniej temperatury powierzchni morza w ciągu ostatnich dwóch miesięcy.

Dla dwóch najpopularniejszych miejsc do pływania w Turcji wykresy zmian średniej temperatury wody w ciągu roku przedstawiają się następująco:

Przetwarzamy, analizujemy i przechowujemy dane dla każdej plaży i miasta w Turcji. Poniżej znajduje się tabela z aktualnymi danymi pogodowymi i trendami w niektórych miejscach w kraju.

MiastoWodaPowietrze
Alanya19.8°C21.1°C
Antalya19.1°C20.9°C
Kemer19.8°C21.8°C
Side19.8°C20.5°C
Bodrum18.4°C19.1°C
Belek19.7°C20.5°C
Marmaris18.9°C18.7°C
Kusadasi17.0°C19.4°C
Didim17.6°C19.3°C
Cesme17.4°C19.3°C
Fethiye19.6°C19.6°C
Ayvalik17.3°C19.9°C
Kas20.1°C20.0°C
Mersin20.2°C23.7°C
Oludeniz18.9°C19.6°C

Klimat w Turcji

Caddebostan, Turcja
Caddebostan, Turcja | © Muhammed Bahadır Aktuğ

Turcja jest w Europie. Kraj jest myte przez cztery morza, takie jak Morze Czarne, Morze Marmara, Morze Śródziemne, Morze Egejskie. Turcja jest dużym kurortem i ma długą linię brzegową. Aby określić temperaturę wody w nim, śledzimy 147 osad i kurortów.

Ze względu na dużą powierzchnię i długość terytorium Turcji można tu znaleźć pięć stref klimatycznych. Ponad 50% terytorium kraju leży w subtropikalnym klimacie śródziemnomorskim, charakteryzującym się gorącym latem (średnia temperatura od + 23°C do + 33°C) i ciepłymi zimami (od + 13°C do + 15°C). Opady sięgają 1200 mm, głównie na zboczach gór i głównie w okresie jesienno-zimowym. W Stambule i Antalyi te cechy są najbardziej wyraźne - od + 5°C w styczniu do + 25°C w lipcu, prawie bez deszczu w lecie i mokrych mglistych zim. W zachodnich regionach Wyżyny Anatolijskiej klimat jest bardziej kontynentalny - temperatura zimą często spada do -4°C, latem powietrze ogrzewa się do + 37°C. Na przykład temperatura w Ankarze wynosi od -2°C w zimie do + 30°C w lecie. Jednocześnie opady deszczu spadają zauważalnie częściej niż na wybrzeżu Morza Śródziemnego (od 400 do 800 mm rocznie, głównie zimą), chociaż lata są również jałowe (pora deszczowa przypada na listopad - marzec). Centrum kraju i regionu wokół jeziora Van ma już wszystkie oznaki klimatu kontynentalnego - w środkowej i wschodniej Anatolii lata są gorące i suche (od + 24°C w maju do + 42°C w lipcu), a zimy są chłodne (-2-16°C ) i śnieg. Szczytowe opady na tych obszarach występują jesienią i wiosną. Płaskowyż ormiański ma już wyraźny umiarkowany klimat górski z dużymi różnicami temperatur w ciągu dnia (jesienią i wiosną - do 20 stopni!). Lato jest ciepłe (średnia temperatura w lipcu wynosi + 18°C, w basenach międzygwiazdowych - do + 26°C) i bardzo słoneczne, ale zima jest bardzo surowa według lokalnych standardów - w styczniu, ze średnią temperaturą około -8°C, zamarzając do - 15°C, a nawet -24°C przy silnym wietrze. Średnie roczne opady wynoszą 400-700 mm, a znaczna ich część przypada na okres zimowy w postaci śniegu, który nie topi się przez cztery miesiące w roku (lodowce pozostają na szczytach Araratu prawie przez cały rok). Wybrzeże Morza Czarnego należy do strefy przejściowej od umiarkowanej do subtropikalnej. Jest to najbardziej mokra część kraju, szczególnie jej północno-wschodnie regiony i najfajniejsza z wybrzeży - latem temperatura w tym miejscu wynosi od + 16°C do + 32°C, zimą często spada poniżej + 6°C. Jednocześnie, w przeciwieństwie do innych regionów kraju, opady (do 1000 mm w części zachodniej i do 2500 mm na wschodzie) rozkładają się równomiernie przez cały rok, a duże, długotrwałe opady deszczu nikogo nie zaskakują. Wybrzeże Morza Egejskiego i Morza Śródziemnego jest wyraźnie cieplejsze i suchsze niż wybrzeże Morza Czarnego. Jest zdominowany przez typowy podzwrotnikowy klimat śródziemnomorski z suchymi i gorącymi latami (średnia temperatura lipca około + 25°C, styczeń + 7-10°C) i ciepłymi, wilgotnymi zimami. Średnie roczne opady wynoszą do 500 mm, jednak w górskich regionach Byka Zachodniego i Uludagu spadają do 1500 mm, głównie zimą.

Bozburun, Turcja
Bozburun, Turcja | © Ahmet özgenc

Turcja: oceany i morza

Monitorujemy następujące oceany i morza, które myją kraj. Po prostu przejdź na stronę konkretnego zbiornika i zobacz temperaturę we wszystkich osadach na wybrzeżu.

Sprawdź temperaturę wody morskiej w ponad 12000 miast i kurortów na całym świecie. Wartości temperatury powierzchni wody są dostępne w czasie rzeczywistym. Istnieje prognoza zmian temperatury wody na najbliższe dni, a także dane historyczne dotyczące temperatury powierzchni morza dla wszystkich dni ostatnich lat.

Korzystamy z danych z różnych źródeł, w tym z Narodowych Centrów Informacji Środowiskowej (NOAA), służb meteorologicznych różnych krajów, danych pochodzących z ponad tysiąca boi na całym świecie, systemów satelitarnych do skanowania powierzchni oceanów i mórz.

Wszystkie obsługiwane języki:
Najdokładniejsze i najpełniejsze dane dotyczące temperatury mórz i oceanów w Internecie
2024 - 2013 © temperaturamorza.pl

Regulamin | Polityka prywatności | Łączność

Używamy plików cookie, aby jak najlepiej reprezentować naszą witrynę. Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej, zgadzasz się na użycie plików cookie.